16 věcí, které by koně neměli jíst

15. července 2017 v 20:49 | NaTyyツ |  Ostatní o koních
Předchozí článek se týkal věcí, které koni můžeme podávat formou pamlsku. Dnes si ale řekneme, čím rozhodně nekrmit koně a proč.
1. ČOKOLÁDA
- velké množství čokolády může být pro koně až smrtelné, jelikož obsahuje Theobromyn, což je krystalický prášek nerozpustný ve vodě a ke všemu hořký.Theobromin bychom zařadili mezi primární alkaloidy a je obsažen v kakau a čokoládě. Sportovní koně mohou být díky němu pozitivní na doping, což vede k diskvalifikaci.

2. RYBY, MASO
- koně jsou býložravci a tak jejich trávící systém není přizpůsoben k trávení masa.

3. MLÉČNÉ VÝROBKY
- dospělí koně snáší špatně laktózu a pokud bychom je krmili mléčnými výrobky, mohli bychom jim tak způsobit silné průjmy.


4. CHLÉB, PEČIVO
- pečivo např. chléb, rohlíky, koláče atp. se nemají zkrmovat, neboť mohou způsobit zácpu a zastavit tak koni trávící systém. Je takové pravidlo, že cokoliv, co je dobré pro lidi by nemělo být dobré pro koně - alespoň co se týče konzumace.

5. RAJČATA
- ty patří do stejné rodinky jako smrtící lilek. Rostlina samotná obsahuje atropin, který může způsobit koliku, zatímco plod zase může u koně způsobit zvýšené tepové frekvence a zažívací problémy.

6. ČESNEK
- ve své syrové formě by měl být podáván obezřetně. Velké množství je pro koně toxické. Látkou, která způsobuje otravu, je allicin. Ten metabolizuje na n-propyl disulfid, který způsobuje oxidativní poškození hemoglobinu a membrány červených krvinek.

7. CIBULE
- ta též obsahuje allicin, takže také může být ve vysokém množství pro koně toxická (spolu s lilkem a pažitkou). I tyto rostliny obsahují allicin měnící se n-propyl disulfid způsobující chudokrevnost.

8. PECKOVÉ OVOCE
- peckové nebo spíše nevypeckované ovoce (jádra ovoce) způsobuje ucpání trávicího systému a dušení, pokud by se vzpříčilo v krku koně. Navíc obsahuje malé množství toxinu. Krmte raději koně vypeckovanými plody.

9. BRAMBORY
- ty můžou být pro koně toxické, pokud jsou zelené či nahnilé. Také může koni zaskočit a ten se tak může udusit.

10. AVOKÁDO
- to je pro koně toxické stejně jako stromy, na kterých rostou (listy, kůra). Požití nadměrného množství avokáda může u koně vyvolat nepravidelnost srdečního rytmu, silnou koliku, dýchací potíže i dokonce smrt.

11. REBARBORA
- obsahuje oxaláty kalcia. Je nebezpečná jak pro koně, tak i kočky a psy. Oxalát je silná dikarboxylová kyselina, tvořící s kalciem špatně rozpustné soli. Požití velkého množství rebarbory způsobuje slinění, třes a selhání ledvin.

12. KOŠŤÁLOVÁ ZELENINA
- což je brokolice, květák, kapusta, hlávkové zelí, růžičková kapusta. Ve větší míře způsobuje plynatost a nadýmání, někdy i průjem.

13. SEMÍNKA, KLÍČKY
- ty mohou způsobit minerální nerovnováhu a rozhodit tak trávící systém - mohou se objevit i těžké průjmy.

14. PLESNIVÉ SENO
- seno nesmí být prašné ani plesnivé, raději seno té nejvyšší kvality. Spóry a plísně mohou způsobit nezvratné změny v respiračním systému koně, které budou trvalé (dýchavičnost).

15. TRÁVA ZE SEKAČKY
- nasekaná tráva může obsahovat pesticidy a toxické rostliny. Plyny, které následně vznikají při zahřátí a fermentaci takto nasekané trávy, mohou způsobit koliku i prasknutí žaludku.

16. KRMENÍ PRO DOBYTEK
- neměli byste koně krmit peletami (granulemi), které byli určené pro dobytek - látky a produkty prospěšné dobytku totiž bývají pro koně smrtelné.

Překvapili Vás některé věci? Mě osobně ano. Hodně lidí ani totiž netuší, co pro koně může být nebezpečné, ačkoliv se nám zdá, že jim to nemůže nijak ublížit. Mě osobně nejvíce vytáčí ten typ lidí, co krmí koně bez dovolení majitele suchým pečivem. Ani nevíte, co to je pak za následky. Koník se rád nacpe pečivem, ale pak z toho má koliku, na kterou se ve většině případů umírá a nebo léčba stojí hodně peněz, a rozhodně to není hezká situace, když vidíte svého koně povaleného v boxe a vy víte, že díky neschopným lidem co Vás nerespektovali, Vám pod rukama umírá kůň.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Elis Elis | Web | 15. července 2017 v 22:55 | Reagovat

Koním se věnuji nějaký ten čas, a co se týče rajčete, tak to čtu naprosto poprvé.
Skvělý článek, zase o něco chytřejší :D :3

2 Andey Andey | Web | 16. července 2017 v 11:45 | Reagovat

Určitě je to zajímavý článek, ale já s koněm vůbec nepřijdu do styku. Dřív jsme na něm chtěla umět jezdit, ale nějak to nevyšlo. Takže tak.

3 Eliss Eliss | Web | 16. července 2017 v 12:43 | Reagovat

To je opravdu zajímavé, to o pečivu by mě nikdy nenapadlo, tvé články jsou určitě velkým přínosem pro ty co mají koně! :-)

4 dinosaurss dinosaurss | Web | 16. července 2017 v 19:09 | Reagovat

O těch rajčatech a bramborách jsem to vůbec netušil O_O.. A o tom avokádu to platí i u jakéhokoliv ptactva, i když by to laik vůbec třeba neřekl, že to koním či ptáčkům může ublížit..

5 Joina Joina | Web | 16. července 2017 v 20:05 | Reagovat

S něčím souhlasím, ale některá zelenina mě trošku překvapila.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Animace od Janči - violet-eden.blog.cz ♥