Kde začít jezdit na koni?

21. července 2017 v 19:17 | NaTyyツ |  Rady pro začátečníky
PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK PRVNÍ HODINA V SEDLE
***
V minulém článku jsem sepsala věci, které si vzít na sebe, když jdeme poprvé jezdit. V tomto si představíme a řekneme pár tipů, kde vůbec začít jezdit + mé zkušenosti.
***
► JEZDECKÝ KLUB
- Začít jezdit v takovém jezdeckém klubu má nesporné výhody, protože zde pracují kvalifikovaní, zkušení lidé, pro které rozhodně nebudete prvním nováčkem ve světě koní, kterého zasvětí. Složením členského příspěvku tak navíc získáváte i určité základní pojištění skrz federaci. Zpočátku přijdete do styku hlavně s klidnými, zkušenými koňmi, kteří jsou na začátečníky zvyklí, naučíte se jezdit ve skupině, kluboví koně jsou v neposlední řadě neskutečnou příležitostí a to je možností střídat mnoho koní a naučit se jezdit na všech, nikoli se tedy učit jen podle temperamentu a zlozvyků jednoho určitého. V klubu se naučíte, že život a práce okolo koní má určitý řád, určitá pravidla, naučíte se veškerým pracem okolo a především - v kolektivu stejně starých jedinců je i kydání v rozbahněném výběhu zábavou, s kamarády se totiž i těžké začátky stávají zábavou. Je důležité mít s kým sdílet a rozebírat zážitky, úspěchy i zklamání a bolest. A co já a jezdecké kluby? Já byla jen dvakrát v nějakém klubu. Mohu říct, že zezačáku bych nějaký jezdecký klub rozhodně hledala, nicméně na sociálních sítí v poslední době čtu, jak jsou kluby na prd, že se tam lidi akorát pomlouvají, kradou si věci, závidí a dokonce se objevila i šikana. No, všude se najde někdo, kdo Vás bude štvát, to je prostě život. Nechci Vás strašit, musíte ale počítat s tím, že si s někým nemusíte sednout. Lepší je si ho nevšímat a pokud by hrozila nějaká šikana, rozhodně to řešit!► JEŽDĚNÍ U TRENÉRA
- Tuhle možnost jsem měla já a byla to super zkušenost a nejlepší příležitost. Jelikož jsem dříve musela platit trenérovi za to, aby přijel a trénoval mě v jezdeckém klubu tak jsme se domluvili, že bych jezdila k němu na jeho koních. Tudíž jsem platila jen za hodinu a bylo to super. Doporučovala bych tuto možnost určitě na 100% pokud někoho takového ve své blízkosti máte. Samozřejmě nezapomeňte na to, aby měl trenér i licenci!

► JEŽDĚNÍ ZA VÝPOMOC
- Dobrá volba pokud nechcete platit za tréninky a chcete si spíše jen tak rekreačně jezdit. Majiteli koní nabízející tuhle možnost hodně pomůžete s prací kolem koní. A odměnou je pak jízda na koni.

► PRONÁJEM KONĚ
- Není to tak dlouho co jsem tuto možnost měla konečně i já. Bohužel to padlo ale nebudu to tu ventilovat. O nic nešlo, ale někteří "rejpálci" by se tu třeba našli. Pronájem koně je skvělá věc, jak se naučit pečovat o jakoby "svého" koně. Určitě budete s majitelem muset sepsat smlouvu o pronájmu koně. Tam je psáno o Vás, o majiteli, o koni atp. Majiteli platíte za ustájení polovinu toho, co platí majitel. Takže pokud by majitel platil za ustájení 5 000,- Kč, Vy byste mu dali 2 500,- Kč vždy nejpozději do 5. dne v měsíci! Většinou můžete narazit na pronájem koně třeba na 2-3 dny v týdnu. Samozřejmě záleží na majiteli a jeho požadavkách. Já měla možnost chodit ke koníkovi každý den a dělat si s ním, co jsem chtěla. Prostě jako by byl můj. Byla to celkem dobrá zkušenost. Nezapomeňte ale na to, že pronájem koně s sebou nese i rizika. Třeba ta, co když se koníkovi něco stane ve Vaší přítomnosti? Samozřejmě v tom momentě jste za něj zodpovědni Vy a pokud by se mu stalo něco vážného, buď byste to zaplatili anebo byste se dohodli s majitelem. Ale určitě je to dobrá zkušenost do budoucna pro ty, co si chcou pořídit vlastního koně.

► VLASTNÍ KŮŇ
- A tohle je poslední možnost a zároveň pro některé nedostupná. Mít vlastního koně. Už to bude skoro 20 let, co čekám na vlastního koně a doufám, že jednou ten den příjde. Mít vlastního koně je obrovská zodpovědnost, ale také radost. A nejlepší, když můžete mít možnost koníka doma. Co víc si přát!

A to by bylo tak všechno. Doufám, že se Vám článek líbil a čekám Vaše názory na jednotlivé možnosti, kde začít jezdit. Klidně se podělte o Vaše zkušenosti! Jsou vítány.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | Web | 21. července 2017 v 19:32 | Reagovat

Gratuluju seš blog dne :-) .

2 Elis Elis | Web | 22. července 2017 v 11:18 | Reagovat

Prošla jsem si téměř vším, kromě vlastního koně :D..
Co se týče pronájmu, určitě ta smlouva je třeba. Já ji neměla, a tak jsem vlastně o kobylku přišla téměř ze dne na den.
Teď nejezdím v přímo v jezdeckém klubu, ale něco podobného to je také :)
Jinak moc pěkný článek ♥

3 Eliss Eliss | Web | 22. července 2017 v 12:14 | Reagovat

Já jsem jela na koni jen jednou v životě :-)

4 dinosaurss dinosaurss | Web | 23. července 2017 v 1:52 | Reagovat

Já jsem jezdíval, čím dál tím víc o tom znovu začínám díky tvému blogu uvažovat. :D

5 Iris Iris | E-mail | Web | 23. července 2017 v 8:43 | Reagovat

Jezdívala jsem v jezdeckém klubu a né v jednom, ale pak nebyl čas :-(
důkaz :-) http://iris-woman.blog.cz/1302/ja-na-koni
Vždycky ale budu koně milovat ;-)

6 beallara beallara | Web | 23. července 2017 v 18:30 | Reagovat

Já nejezdila a asi mi to ani nehrozí, ale na druhou stranu je to velice elegantní a ušlechtilé. Asi to není pro všechny, přesto velice obdivuji :-)  :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Animace od Janči - violet-eden.blog.cz ♥